Home
About About Go and EGF
EGF Official EGF Official
EGF Members EGF Members
History History
Results Results
EGF Calendar EGF Calendar
Go European Cup
Pandanet Teams PGETC (Teams)
Pair Go Pair Go
Site Index Site Index

SportAccord World Mind Games 2012

SportAccord held its second World Mind Games in Beijing, China, from 12th - 19th December 2012.

Go teams from six countries/regions took part:
China, Korea, Japan, Chinese Taipei, the Americas and Europe.

Individual Men

Played using double elimination system.

  1. Choi Chulhan (Korea)
  2. Kang Tong-yun (Korea)
  3. Lin Chih-han (Chinese Taipei)
  4. Chen Yaoye (China)
  5. Pak Yeong-hun (Korea)
No Name                Gr Co    W    1.      2.      3.      4.      5.      6.      7.

 1 Choi Chulhan        9p KR    5   12+     10+      2+      4+      ..      ..      2+       
 2 Kang Tong-yun       9p KR    5    8+      7+      1-      6+      5+      3+      1-       
 3 Lin Chih-han        9p CT    4    6-     13+     11+      8+      4+      2-      ..       
 4 Chen Yaoye          9p CN    4   13+      6+      5+      1-      3-      5+      ..       
 5 Pak Yeong-hun       9p KR    3   11+      9+      4-      7+      2-      4-      ..       
 6 Fujita Akihiko      3p JP    2    3+      4-      9+      2-      ..      ..      ..       
 7 Jiang Weijie        9p CN    2   14+      2-     10+      5-      ..      ..      ..       
 8 Lin Chun-Yen        5p CT    2    2-     14+     12+      3-      ..      ..      ..       
 9 Uchida Shuhei       7p JP    1   15+      5-      6-      ..      ..      ..      ..       
10 Murakawa Daisuke    7p JP    1   16+      1-      7-      ..      ..      ..      ..       
11 Mero Csaba          6d HU    1    5-     15+      3-      ..      ..      ..      ..       
12 Tuo Jiaxi           3p CN    1    1-     16+      8-      ..      ..      ..      ..       
13 Aguilar Fernando    7d AR    0    4-      3-      ..      ..      ..      ..      ..       
14 Lin Tianyu (Bill)   7d CA    0    7-      8-      ..      ..      ..      ..      ..       
15 Hora Jan            6d CZ    0    9-     11-      ..      ..      ..      ..      ..       
16 Shikshin Ilja       7d RU    0   10-     12-      ..      ..      ..      ..      ..       

Individual Women

Played using double elimination system, some players seeded to round 2.

  1. Li He (China)
  2. Rui Naiwei (China)
  3. Choi Jeong (Korea)
  4. Joanne Missingham (Chinese Taipei/Australia)
  5. Natalia Kovaleva (Russia)
No Name                Gr Co    W    1.      2.      3.      4.      5.      6.      7.

 1 Li He               3p CN    4    ..     10+      3+      2+      ..      ..      2+       
 2 Rui Naiwei          9p CN    5    5+      6+      7+      1-      5+      3+      1-       
 3 Choi Jeong          2p KR    4    8+      4+      1-      6+      4+      2-      ..      
 4 Missingham Joanne   6p CT    3    ..      3-     10+      7+      3-      5+      ..      
 5 Kovaleva Natalia    5d RU    2    2-      ..     11+      8+      2-      4-      ..      
 6 Mukai Chiaki        5p JP    1    ..      2-      9+      3-      ..      ..      ..      
 7 Park Jie-un         9p KR    1    ..      9+      2-      4-      ..      ..      ..       
 8 Wong Vanessa        5d UK    1    3-      ..     12+      5-      ..      ..      ..      
 9 Su Sheng-fang       2p CT    1   11+      7-      6-      ..      ..      ..      ..      
10 Okuda Aya           3p JP    1   12+      1-      4-      ..      ..      ..      ..      
11 Sha Irene           6d CA    0    9-      ..      5-      ..      ..      ..      ..      
12 Pocsai Rita         5d HU    0   10-      ..      8-      ..      ..      ..      ..      

Pair Go

Final Pair Go Places

  1. Korea (Choi Jeong / Choi Chulhan)
  2. China (Li He / Jiang Weijie)
  3. Japan (Mukai Chiaki / Murakawa Daisuke)
No Names                             Co    W    1.      2.      3.

 1 Choi Jeong / Choi Chulhan         KR    3    6+      4+      2+     
 2 Li He / Jiang Weijie              CN    2    7+      3+      1-           
 3 Mukai Chiaki / Murakawa Daisuke   JP    2    5+      2-      4+     
 4 Lin Chih-han / Missingham Joanne  CT    1    8+      1-      3-    
 5 Kovaleva Natalia / Shikshin Ilja  RU    1    3-      7+      6+     
 6 Sha Irene / Lin Tianyu            CA    1    1-      8+      5-     
 7 Pocsai Rita / Mero Csaba          HU    0    2-      5-      ..      
 8 Wong Vanessa / Hora Jan           EU    0    4-      6-      ..     

For further info visit the

Ranka Online reports and SportAccord World Mind Games site.