European Go Oza Championship

9th - 12th February 2006


The 3rd Toyota and Denso European Go Oza was held at the EGCC in Amsterdam. It coupled the qualifying event for the World Oza (three players selected to represent Europe) with a fun family Go event with various tournaments. Two teaching professionals were present too.

Preliminary rounds

PlNameGradeRatingWinsSOSSOSOSR1R2R3R4
1Cristian Pop7D26974114023+15+8+7+
2Ilja Shikshin6D26384103924+17+10+25+
3Csaba Mero6D26394103636+27+19+16+
4Rob van Zeijst7D2693493751+34+18+9+
5Benjamin Teuber6D2578493757+33+12+6+
6Svetlana Shikshina1P26693113452+20+13+5-
7Ondrej Silt6D26303113441+43+14+1-
8Cornel Burzo6D26183103544+29+1-35+
9Geert Groenen6D25953103554+31+11+4-
10Radek Nechanicky6D25803103246+48+2-23+
11Dragos Bajenaru6D2643393932+28+9-27+
12Matthew Macfadyen6D2636393653+35+5-28+
13Frank Janssen6D2604393637+38+6-29+
14Emil Nijhuis6D2564393645+30+7-24+
15Alexej Lazarev6D2561393655+1-32+37+
16Dmitrij Jacenko5D2462393469+21+26+3-
17Merlijn Kuin5D2522393358+2-47+26+
18Franz-Josef Dickhut6D2609393256+39+4-40+
19Diana Koszegi6D2592393249+59+3-31+
20Vladimir Danek6D2541373465+6-53+30+
21Dmitrij Bogackij6D2594373360+16-52+38+
22Andrej Kulkov6D2603363533-57+51+39+
23Bernd Schuetze4D2443210361-55+42+10-
24Martin Li5D2415210342-58+34+14-
25Pierre Colmez6D25572103330-45+36+2-
26Dmitrij Surin6D26192103147+40+16-17-
27Mikhail Galchenko5D25362103162+3-48+11-
28Felix von Arnim5D25372103050+11-41+12-
29Milos Bojanic5D2494293442+8-54+13-
30Arkadij Bogackij5D2339293325+14-59+20-
31Lucian Corlan5D2462293163+9-46+19-
32Matti Siivola5D2424293111-50+15-55+
33Nikola Jevtic5D2378293022+5-40-68+
34Michiel Eijkhout6D2556283264+4-24-54+
35Leon Matoh5D2521283266+12-56+8-
36Antoine Fenech4D241928313-62+25-64+
37Antti Tormanen4D2379283113-70+43+15-
38Robert Rehm5D2478282870+13-49+21-
39Jean Michel5D2479282667+18-60+22-
40Frederic Donzet5D2504273668+26-33+18-
41Christian Stodte4D239827347-61+28-62+
42Armel-David Wolff2D2217273429-44+23-56+
43Gert Schnider5D2510273361+7-37-60+
44Krzysztof Giedrojc4D239027288-42-66+63+
45Peter Brouwer4D2348263614-25-68+52+
46Jan Ramon4D2354263510-71+31-51+
47Ulrik Bro-Joergensen4D2391263426-68+17-61+
48Jurij Pljushch5D2395263371+10-27-58+
49Stefan Budig4D2361262919-72+38-59+
50Kare Jantunen3D2327253528-32-69+53+
51Vasilij Skochko4D2431110264-64+22-46-
52Ivan Kostka4D242819296-65+21-45-
53Xaver Gubas3D2399192612-66+20-50-
54Morten Ofstad4D236918339-63+29-34-
55Martin Kuzela4D2347183215-23-67+32-
56Per Kannengiesser4D2381182818-67+35-42-
57Sorin Sora4D235118285-22-61-70+
58Ignacio Cernuda3D2310173117-24-71+48-
59Rudi Verhagen5D2446172972+19-30-49-
60Ondrej Fidrmuc3D2362172921-69+39-43-
61Mladen Smud3D2286172843-41-57+47-
62Ulf Olsson4D2326163027-36-72+41-
63Peder Wiklund1D2073162931-54-65+44-
64Zoran Jankovic4D2334153234-51-70+36-
65Pal Sannes4D2330152920-52-63-69+
66Konstantin Lopatenko4D2287152935-53-44-72+
67Kivanc Doganay2D2186143039-56-55-71+
68Shlomo Raikin3D2279082840-47-45-33-
69Davide Minieri1D2070072616-60-50-65-
70Noel Mitchell2D2160062938-37-64-57-
71ByeXX1500062348-46-58-67-
72Alexandr Suponev1D2019052459-49-62-66-

Knockout Results

Group A

QUARTER FINAL

SEMI FINAL

FINAL

WINNER

Alexander Dinerchtein RU 1p
Andrej Kulkov RU 6d

Dragos Banejaru RO 6d
Radek Nechanicky CZ 6d
 
Benjamin Teuber DE 6d
Dimitrij Jacenko UA 5d

Merlijn Kuin        NL 5d
Rob van Zeijst NL 7d

Dinerchtein
RU
1p
Bajenaru
RO
6d





Jacenko
UA
5d
Kuin
NL
5d



Dinerchtein
RU
1p
Kuin
NL
5d




  
Dinerchtein
RU
1p





Group B

QUARTER FINAL

SEMI FINAL

FINAL

WINNER

Guo Juan              
NL
5p
Dimitrij Bogatskij
UA
6d

Matthew Macfadyen
UK
6d
Geert Groenen
NL
6d

Svetlana Shikshin
RU
1p
Alexej Lazarev
RU
6d

Franz-Joseph Dickhut
DE
6d
Csaba Mero
HU
6d


Guo Juan
NL
5p
Macfadyen
UK
6d





Lazarev
RU
6d
Mero
HU
6d



Guo Juan
NL
5p
Lazarev
RU
6d



 
Guo Juan
NL
5p



Group C

QUARTER FINAL

SEMI FINAL

FINAL

WINNER

Cristian Pop
RO
7d
Vladimir Danek
CZ
6d

Frank Janssen 
NL
6d
Cornel Burzo
RO
6d

Ondrej Silt 
CZ
6d
Emil Nijhuis   
NL
6d

Diana Koszegi
HU
6d
Ilja Shikshin
RU
6d


Danek
CZ
6d
Janssen
NL
6d





Silt
CZ
6d
Shikshin
RU
6d






Janssen
NL
6d
Shikshin
RU
6d






 
Shikshin
RU
6d




European
Go
Federation