European Go Congresses


No. Year Place Country European
Champion
Open
Champion
57
2013 Olsztyn Poland Fan Hui
  France
-
56
2012 Bonn Germany Jan Simara
  Czechia
Song Jun-Hyup
  South Korea
55
2011 Bordeaux France Ilya Shikshin
  Russia
Kim Youngsam
  South Korea
54
2010 Tampere Finland Ilya Shikshin
  Russia
-
53
2009 Groningen Netherlands Alexandr Dinerchtein
  Russia
Kim Eunkuk
  South Korea
52
2008 Leksand Sweden Catalin Taranu
  Romania
Park Jong-Wook
  South Korea
51
2007 Villach Austria Ilya Shikshin
  Russia
Hong Seok-Ui
  South Korea
50
2006 Frascati Italy Svetlana Shikshina
  Russia
Park Chi-Seon
  South Korea
49
2005 Praha Czechia Alexandr Dinerchtein
  Russia
-
48
2004 Tuchola Poland Alexandr Dinerchtein
  Russia
Young Kwang Sun
  South Korea
47
2003 St.Petersburg Russia Alexandr Dinerchtein
  Russia
Hong Seul Ki
  South Korea
46
2002 Zagreb Croatia Alexandr Dinerchtein
  Russia
-
45
2001 Dublin Ireland Andrei Kulkov
  Russia
-
44
2000 Strausberg Germany Alexandr Dinerchtein
  Russia
Lee Hyuk
  South Korea
43
1999 Podbanske Slovakia Alexandr Dinerchtein
  Russia
-
42
1998 Mamaia Romania Robert Mateescu
  Romania
Lee Hyuk
  South Korea
41
1997 Marseille France Guo Juan
  Netherlands
Lee Hyuk
  South Korea
40
1996 Abano Terme Italy Guo Juan
  Netherlands
-
39
1995 Tuchola Poland Guo Juan
  Netherlands
-
38
1994 Maastricht Netherlands Guo Juan
  Netherlands
-
37
1993 Prague Czechia Rob van Zeijst
  Netherlands
-
36
1992 Canterbury United Kingdom Alexei Lazarev
  SSSR
Takashi Matsutomo
  Japan
35
1991 Namur Belgium Alexei Lazarev
  SSSR
Shu-tai Zhang
  China
34
1990 Vienna Austria Rob van Zeijst
  Netherlands
-
33
1989 Nis Yugoslavia Mathew Macfadyen
  United Kingdom
Toshiyuki Sogabe
  Japan
32
1988 Hamburg West Germany Tibor Pocsai
  Hungary
-
31
1987 Grenoble France Mathew Macfadyen
  United Kingdom
-
30
1986 Budapest Hungary Ronald Schlemper
  Netherlands
-
29
1985 Terschelling Netherlands Ronald Schlemper
  Netherlands
-
28
1984 Porrentruy Switzerland Mathew Macfadyen
  United Kingdom
Hong Tay You
  South Korea
27
1983 Edinburgh United Kingdom Janusz Kraszek
  Poland
-
26
1982 Copenhagen Denmark Ronald Schlemper
  Netherlands
-
25
1981 Linz Austria Rob van Zeijst
  Netherlands
-
24
1980 Mali Losinj Yugoslavia Mathew Macfadyen
  United Kingdom
-
23
1979 Königswinter West Germany Jürgen Mattern
  West Germany
-
22
1978 Paris France Helmut Hasibeder
  Austria
-
21
1977 Rijswijk Netherlands Wolfgang Isele
  West Germany
-
20
1976 Cambridge United Kingdom Patrick Merissert
  France
-
19
1975 Krems Austria Jürgen Mattern
  West Germany
-
18
1974 Zagreb Yugoslavia Manfred Wimmer
  Austria
-
17
1973 Sprendlingen West Germany Jürgen Mattern
  West Germany
-
16
1972 Enschede Netherlands Jürgen Mattern
  West Germany
-
15
1971 Bristol United Kingdom Zoran Mutabzija
  Yugoslavia
-
14
1970 Vienna Austria Jürgen Mattern
  West Germany
-
13
1969 Ljubljana Yugoslavia Manfred Wimmer
  Austria
-
12
1968 West Berlin West Germany Jürgen Mattern
  West Germany
-
11
1967 Staufen West Germany Zoran Mutabzija
  Yugoslavia
-
10
1966 London United Kingdom Jürgen Mattern
  West Germany
-
9
1965 Mnisek Pod Brdy Czechoslovakia Jürgen Mattern
  West Germany
-
8
1964 Scheveningen Netherlands Wichard von Alvensleben
  West Germany
-
7
1963 Barsinghausen West Germany Wichard von Alvensleben
  West Germany
-
6
1962 Garmisch
Partenkirchen
West Germany Wichard von Alvensleben
  West Germany
-
5
1961 Baden bei Wien Austria Wichard von Alvensleben
  West Germany
-
4
1960 Oud Poelgeest Netherlands Günter Ciessow
  West Germany
-
3
1959 Oberwarmsteinach West Germany Fritz Dueball
  West Germany
-
2
1958 Altenmark
Wienerwald
Austria Fritz Dueball
  West Germany
-
1
1957 Cuxhaven West Germany Fritz Dueball
  West Germany
-