European Go Oza Championship

31st January - 3rd February 2008


The 4th Toyota and Denso European Go Oza was held at the EGCC in Amsterdam. It coupled the qualifying event for the World Oza (three players selected to represent Europe) with a fun family Go event with various tournaments. Catalin Taranu, teaching professional, was present too.

Preliminary rounds

PlNameGradeRatingWinsSOSSOSOSR1R2R3R4
1Cristian Pop7D26754103943+7+8+4+
2Cornel Burzo6D26264103535+20+15+5+
3Pal Balogh6D2667493821+30+22+6+
4Frank Janssen6D25973113523+33+11+1-
5Geert Groenen6D25483103742+29+12+2-
6Diana Koszegi6D25893103531+34+19+3-
7Vladimir Danek5D25013103237+1-32+24+
8Andrej Kulkov6D25773103145+17+1-29+
9Christoph Gerlach6D26063102832+36+16+13-
10Ondrej Silt6D2645393728+11-21+20+
11Robert Rehm5D2476393750+10+4-19+
12Pei Zhao6D2633393225+39+5-34+
13Bei Ge6D2507383824+42-25+9+
14Jef Seailles6D2536383726+19-28+23+
15Merlijn Kuin6D2529383248+49+2-31+
16Lucian Corlan5D2523373844+41+9-26+
17Dmytro Jacenko5D2417363755+8-41+22+
18Francesco Marigo5D2451353541-44+47+27+
19Mikko Siukola3D22722113338+14+6-11-
20Jan Simara4D24502103827+2-42+10-
21Gregor Butala4D2402210313-37+10-49+
22Radek Nechanicky6D25512102747+40+3-17-
23Andrij Kravec4D237229334-52+30+14-
24Armel-David Wolff3D2349293313-43+33+7-
25Jan Ramon4D2390292912-50+13-39+
26Thomas Debarre4D2352292814-46+36+16-
27Erik Ouchterlony3D2213292720-35+40+18-
28Robert Jasiek5D2401283410-51+14-41+
29Bernd Radmacher4D2412283346+5-51+8-
30Dusan Mitic4D2493283151+3-23-45+
31Ivan Kostka4D237028306-54+38+15-
32Lothar Spiegel4D238427349-53+7-46+
33Willem Mallon4D2440273352+4-24-48+
34Bohdan Zhurakovskyj4D2429273254+6-49+12-
35Matti Siivola5D238627322-27-52+53+
36Bernd Schuetze4D2444263653+9-26-42+
37Morten Ofstad4D234526347-21-56+43+
38Frederic Donzet5D2469263319-48+31-47+
39Viktor Bogdanov5D2455262757+12-45+25-
40Milos Bojanic5D2414253356+22-27-44+
41Ofer Zivony2D22381112618+16-17-28-
42Vasyl Skochko4D2359110345-13+20-36-
43Martin Li5D240318321-24-53+37-
44Liviu Oprisan4D2350182316-18-55+40-
45Michal Bazynski4D236717308-55+39-30-
46Dimitris Regginos1D1958173029-26-50+32-
47Tomas Kozelek3D2361172722-56+18-38-
48Zoran Mutabzija5D2351172715-38-54+33-
49Joan Pons3D2258172658+15-34-21-
50Uffe Rasmussen3D2276163111-25-46-55+
51David Ward4D2328163030-28-29-54+
52Sercan Oruc2D2065162933-23-35-56+
53Alessandro Scolavino1D2068072836-32-43-35-
54Martin Strelka1K2042062834-31-48-51-
55Alexander Savchovsky1K2000062717-45-44-50-
56Terence McSweeney1K1998062440-47-37-52-
57Peter Zandveld4D225202639----
58Farid Ben Malek5D246001749----

There were play offs between:

  1. Radek Nechanicky 1 - Gregor Butala 0
  2. Jan Simara 1 - Andrij Kravec 0
  3. Mikko Siukola 0 - Armell-David Wolff 1

Top players were seeded directly into the knockout stage.

Knockout Results

Group A

QUARTER FINAL

SEMI FINAL

FINAL

WINNER

Alexander Dinerchtein RU 3p
Radek Nechanicky CZ 6d

Ondrej Silt CZ 6d
Christoph Gerlach DE 6d
 
Frank Janssen NL 6d
Merlijn Kuin NL 5d

Lucian Corlan RO 5d
Pal Balogh HU 6d

Dinerchtein RU 3p
Gerlach DE 6d





Janssen NL 6d
Balogh HU 6d



Dinerchtein RU 3p
Janssen NL 6d




  
Dinerchtein RU 3p





Group B

QUARTER FINAL

SEMI FINAL

FINAL

WINNER

Ilya Shikshin RU 7p
Jan Simara CZ 4d

Robert Rehm NL 5d
Andrej Kulkov RU 6d

Geert Groenen NL 6d
Jef Seailles FR 5d

Dmytro Jacenko UA 5d
Cornel Burzo RO 6d


Shikshin RU 7d
Kulkov RU 6d





Seailles FR 5d
Burzo RO 6d



Shikshin RU 7d
Burzo RO 6d



 
Shikshin RU 7d



Group C

QUARTER FINAL

SEMI FINAL

FINAL

WINNER

Rob van Zeijst NL 7d
Armell-David Wolff CH 3d

Pei Zhao DE 6d
Vladimir Danek CZ 6d

Diana Koszegi HU 1p
Bei Ge UK 6d

Francesco Marigo IT 5d
Cristian Pop CZ 7d


van Zeijst NL 7d
Zhao DE 6d





Koszegi HU 1p
Pop RO 7d






van Zeijst NL 7d
Pop RO 7d






 
Pop RO 7d




European
Go
Federation